pl
Teraz jesteś na podstronie » Warto zwiedzić  
Kwatera Na Skraju Puszczy

Warto zwiedzić

Region Puszczy Białowieskiej to ciekawy obszar położony we wschodniej części Polski, tuż przy granicy z Białorusią. Na terenie tego obszaru znajduje się jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych w Europie - Puszcza Białowieska. Jest to ostatni naturalny las niżowy i królestwo największego europejskiego ssaka - żubra. Tutaj również po bagnach biebrzańskich zalew w Siemianówce jest największą ostoją ptactwa wodnego oraz rajem dla ornitologów i wędkarzy. Dzięki sieci szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych można dotrzeć do najbardziej urokliwych puszczańskich zakątków. Region zachwyca nie tylko pięknem Puszczy Białowieskiej, ale również swoimi walorami kulturowymi. W miejscu gdzie od stuleci żyją obok siebie różne narodowości wytworzył się specyficzny klimat. Kultura polska, białoruska i ukraińska stworzyły niespotykaną kompozycję, która zachwyca dialektem, zwyczajami, architekturą.
Jest to miejsce gdzie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a nasz serwis turystyczno-informacyjny w tym Państwu pomoże. W serwisie znajdą Państwo oprócz informacji praktycznych dotyczących różnych form turystyki , ciekawych miejsc, informację o historii i środowisku przyrodniczym Regionu Puszczy Białowieskiej.

Ciekawe miejsca w regionie

Hajnówka
miasto stolica regionu Puszczy Białowieskiej, powstała w miejscu XVIII-wiecznej osady strażnika leśnego Haynyma Heyno. Rozwinęła się dzięki wybudowaniu w 1894 r linii kolejowej Bielsk - Hajnówka i przebudowaniu szosy Hajnówka - Białowieża - Prużany. W latach 20 i 30-tych była ośrodkiem przemysłu drzewnego, który rozbudował się po II wojnie światowej. Prawa miejskie Hajnówka otrzymała w 1951 r. jest miastem powiatowym , zamieszkałym przez ludność polską i białoruską (ok. 25 tys. mieszkańców). Ze względu na bliskie położenie przy Puszczy Białowieskiej często nazywana jest "Bramą do Puszczy". Warto zobaczyć ciekawą architekturę prawosławnego Soboru Świętej Trójcy. Jest to nowoczesna, dwupoziomowa cerkiew wybudowana wg. projektu prof. Aleksandra Grygorowicza . Ikonostas ceramiczny do Górnej Cerkwi oraz piękne polichromie stanowiące ilustracje z Nowego Testamentu wykonał grecki artysta Dymitrios Andonopulas. Niektóre ikony są dziełem twórców rosyjskich i bułgarskich. W Soborze corocznie od 1980 r. odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej - jest to impreza kulturalna o światowej renomie. Będąc w Hajnówce warto zwiedzić "Bar U Wołodzi" oraz przejechać się kolejką wąskotorową po Puszczy Białowieskiej na Topiło, Postołowo lub Lipiny.

Kraina Otwartych Okiennic
Kraina Otwartych Okiennic to trzy unikatowe pod względem architektury drewnianej wsie położone we wschodniej Polsce ok. 32 km od Hajnówki na trasie nr 685 Hajnówka-Zabłudów niedaleko Puszczy Białowieskiej. Specyfiką zabudowań jest bogata dekoracja snycerska w formie nad- i podokienników, okiennic, wiatrownic, narożników, a także dekoracyjnego oszalowania elewacji i szczytów. Ornamentyka ta nawiązuje do zdobnictwa stosowanego w rosyjskim budownictwie ludowym.

Trześcianka - największa wieś w "Krainie otwartych okiennic" założona pod koniec XV/XVI w. Nazwa pochodzi od dawnego słowa Trościanica co oznacza rzekę porośniętą trzciną. Godna zobaczenia jest cerkiew p. w. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, dawniej mieściła się tu szkoła cerkiewno - parafialna.

Soce - wyjątkowa wieś, w której zachowała się atmosfera z XIX w. Prawie wszystkie domy i zabudowania gospodarcze są drewniane, a wiele z nich ma wyjątkowo piękną ornamentykę. Godna zobaczenia jest również kapliczka prawosławna z pocz. XX w.

Puchły - malowniczo położona wieś w dolinie rzek Narwi i Rudni w odległości 3 km od Trześcianki. Główną atrakcją jest prawosławna cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej zbudowana w latach 1913 - 1918. oprócz cerkwi we wsi znajduje się zabytkowy dom z pocz. XX w. Oraz grupa pomnikowych drzew (15 dębów i lipy).

Białowieża
Białowieża osada leśna położona w sercu Puszczy Białowieskiej, ulubionego miejsca polowań książąt litewskich, królów Polski, carów rosyjskich. Centralnym miejscem Białowieży jest Park Pałacowy gdzie zlokalizowany był dwór myśliwski, pałac carski, a obecnie jest siedziba Białowieskiego Parku Narodowego.

W Białowieży warto zwiedzić:
Park Pałacowy - drzewa, krzewy, budynki, pozostałości po założeniu pałacowym w stylu angielskim z XIX wieku
Park Dyrekcyjny - pozostałości po założeniu parkowym przy siedzibie dawnego Zarządu Puszczy obecnie siedziba Technikum oraz ścieżka dydaktyczna.
Cerkiew p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy, we wnętrzu znajduje się kolorowy ikonostas wykonany z chińskiej porcelany
Kościół rzymskokatolicki - piękny wystrój kaplicy Św. Huberta z wykorzystaniem korzeni i rogów

Warto również zwiedzić liczne rezerwaty przyrody w okolicy Białowieży

Gmina Narewka
Narewka miejscowość gminna, jest położona podobnie jak Białowieża nad rzeką Narewką i w sercu Puszczy Białowieskiej. Jest to doskonała baza wypadowa do mało poznanej części Puszczy Białowieskiej Obszaru Ochronnego Hwoźna.

Warto zwiedzić:

  • Narewka - największy w powiecie hajnowskim kirkut żydowski
  • Masiewo - stary cmentarz protestancki oraz "Rezerwat Głuszec"
  • Zbiornik Wodny Siemianówka - doskonałe miejsce dla wędkarzy i miłośników ptaków
  • Ścieżki edukacyjne - "Pod Dębami" oraz "Masiewo - Zalew Siemianówka"
  • Przyrodnicze punkty widokowe: w Maruszce i Kosym Moście

Muzea, skanseny

Muzeum Przyrodniczo - Leśne w Białowieży
Siedziba Muzeum w Parku Pałacowym, czynne w godzinach 9.00 - 16.00 (oprócz poniedziałków),
Wystawa bartnictwa, flory i fauny Puszczy Białowieskiej oraz wystawy czasowe. Ponadto z wieży widokowej można podziwiać Park Pałacowy oraz Polanę Białowieską.

Rezerwat Pokazowy Zwierząt Białowieskiego Parku Narodowego
Zjazd do rezerwatu z trasy Hajnówka - Białowieża (3 km przed Białowieżą), czynny w godzinach 9.00 - 16.00 (oprócz poniedziałków). Można tam zobaczyć: żubry, żubronie, tarpany, jelenie, sarny, dziki, wilki, łosie.

Obszar Ochrony Ścisłej jest to las, który nigdy w swojej historii nie był wycięty i nigdy ręka ludzka nie sadziła w nim drzew. Dożywają one sędziwego więc wieku, po czym następuje ich biologiczna śmierć. Ogromne pnie i konary zwalają się na ziemię tworząc specyficzne warunki rozwoju dla wielu organizmów: od bakterii po kręgowce i ptaki.

Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce
ul. 3 Maja 42, (w organizacji). Wystawy stałe i czasowe poświęcone kulturze mniejszości białoruskiej oraz wystawy miejscowych artystów.

Skansen Kultury Lokalnej "Baćkouśćyna" w Nowoberezowie
Nowoberezowo 52, tel.681-28-80, 0605-330-361 kontakt: Ewa Moroz - Keczyńska, czynny w godz.9.00 - 16.00 zwiedzanie galerii, warsztatu tkackiego, stolarskiego i uli w sadzie po uzgodnieniu telefonicznym..

Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży
Ul Zastawa, zwiedzanie w grupach po wcześniejszym uzgodnieniu, tel. 683 36 28, kontakt: Michał Bajko, drewniane chaty wraz z wyposażeniem, ule, wiatrak, kapliczka

"Bobrowa Zagroda" w Siemianówce
Siemianówka, ul. Łąkowa 42, tel.74 15 720, 0602 470 4221 kontakt: Jerzy Bobrowski, czynna dla grup po uprzednim uzgodnieniu, warsztaty plastyczne, pokaz tkactwa chodników, wypiek chleba, przejażdżki zaprzęgiem typu "bonanza" po okolicy, posiłki regionalne, ognisko.

 
Biuro Podróży „Junior” s.c., ul. Stołeczna 25, 15-879 Białystok, tel./fax (85) 741 57 20, tel. (85) 744 43 26, e-mail: biuro@junior.bialystok.pl, Skype: juniorbialystok, GG: 1010385.