pl
Teraz jesteś na podstronie » Turystyka przyrodnicza » Zwierzęta Rezerwatu Pokazowego  
Kwatera Na Skraju Puszczy

Zwierzęta które można obejrzeć w Rezerwacie Pokazowym Zwierząt

Żubr - jest największym zwierzęciem lądowym. W Białowieskim Parku Narodowym można spotkać go na wolności lub w zagrodach hodowlanych. Ciężar ciała żubra wynosi średnio 550 kg, u dorosłych byków do 1000 kg. Maksymalna wysokość byka w kłębie 187 cm. Potęgę byka wzmacnia ciężki nisko osadzony łeb z rozłożystymi rogami oraz wyniosły kłęb, żubrzyce zbudowane są lżej, linia grzbietu jest bardziej wyrównana, głowa lżejsza z cienkimi zagiętymi do środka rogami. Ciało żubra porasta płowo-brunatna sierść. Cechą charakterystyczną ciała tych zwierząt jest "garb". Żubry mogą żyć do 30 lat. Obecnie żubr podlega ochronie gatunkowej.

Żubroń - to hybrydy żubra i bydła domowego które można zobaczyć w Rezerwacie Pokazowym Zwierząt. Maksymalny ciężar byka żubronia wynosi 1200 kg a krowy 810 kg. Obecnie w Polsce nie hoduje się żubroni.

Konik polski - TARPAN ma około 130 cm wzrostu, ubarwienie myszate z charakterystyczną ciemną pręgą wzdłuż grzbietu. Kiedys żyjące dziko obecnie można go zobaczyć w Rezerwacie Pokazowym lub w niektórych stadninach Regionu Puszczy Białowieskiej

Wilk - jest drapieżnikiem, który prawie całkowicie wyginął w Puszczy. Charakteryzuje się wąską klatką piersiową i długimi nogami, głowa jest duża z szerokim czołem, a uszy krótkie i sterczące. Ogon wilka jest długi i puszysty. Samiec zwany jest basiorem a samica waderą. Samce mogą osiągać ciężar do 70 kg, a samice do 50 kg. Długość życia określana jest na 16 lat. Najszybciej można spotkać wilka na terenie Obszaru Ochronnego Hwoźna.

Dzik - licznie występujące zwierzę w Puszczy Białowieskiej, wyróżnia się zwartą sylwetką i krótkimi kończynami. Głowa zakończona długim ryjem osadzona jest na grubej szyi. Długie włosy zwane szczeciną porastają całe ciało. Dorosłe samce od wieku 4 lat nazywamy odyńcami samice od 3 roku życia nazywamy lochami. Maksymalna długość życia szacowana jest na 10-12 lat. Dziki są wszystkożerne. Są bardzo czujne i posiadają doskonały węch i słuch co pozwala im reagować na niebezpieczeństwo szybką ucieczką. Bronią dzika są kły sterczące po obu stronach ryja.U odyńców szable mogą osiągnąć rozmiary do 30 cm długości u loch są znacznie mniejsze. Dziki żyją w stadach zwanych watahami.

Jeleń - jest zwierzęciem łownym. Odznacza się bardzo harmonijną budową ciała. Całe ciało pokrywa gruby, prosty włos, którego barwa zmienia się sezonowo z brunatno-rudawej latem do szaro-płowej zimą. W tylnej części zadu występuje jaśniejsza plama nosząca nazwę lustra. Szyja łani jest długa i wąska a byka gruba i umięśniona co jest zrozumiałe, gdyż u byków musi utrzymywać głowę z porożem. Łanie są bezrogie. Samce co roku zmieniają poroże, a ich zrzucanie trwa od lutego do kwietnia. Jelenie odżywiają się pokarmem roślinnym, żyją w grupach zwanych chmarami, mogą żyć do 20 lat. Polecamy obserwację tych zwierząt w okresie jesiennym w trakcie rykowiska.

Łoś - zwierzę rzadko występujące w Puszczy Białowieskiej, dzięki wysokim nogom (badylom) wysokość samców może sięgać 2 metrów a ciężar do 400 kg. Sierść łosi ma barwę ciemnobrunatną a zimą zmienia się w ciemnoszarą, na brzuchu jaśniejszą. Ogon jest krótki, mało widoczny. Samice, zwane także klępami lub łoszami są bezrogie. Samce - byki mają poroże w postaci rozgałęzionych wyrostków badyli lub zwartej powierzchni z krótkimi wyrostkami, łopaty. Samce co roku zmieniają poroże, a ich zrzucanie trwa od października do listopada. Żyją około 20 lat.

Sarna - licznie występująca w Puszczy Białowieskiej, porusza się z wielka gracją na wysokich cienkich nogach. Sierść letnia jest ruda a zimowa szarobrunatna. Jest to przeżuwacz niezbyt duży, waży od 16 do 20 kg. Samce zwane kozłami są nieco większe od samic, zwanych kozami. Samce zrzucają poroże w październiku i listopadzie. Żyją około 10 lat.

 

 
Biuro Podróży „Junior” s.c., ul. Stołeczna 25, 15-879 Białystok, tel./fax (85) 741 57 20, tel. (85) 744 43 26, e-mail: biuro@junior.bialystok.pl, Skype: juniorbialystok, GG: 1010385.